5 mënyra efektive të eliminimit të depresionit

Te jesh i vetmuar eshte pjese normale e jetes tone te perditshme. Hidherohemi kur biem nga provimi, kur refuzohemi nga personi qe dashurojme, apo kur dikush shume i afer vdese.Depresioni mund te jet shume me fatal se sa thjeshte vetem nje vetmi. Mund te ju shkaktoj pasoja per ter jeten te cilat mund te shkatrrojen vet-vlersimin, shendetin dhe mireqenien ne pergjithese.

Me poshte keni disa keshilla shume te mira per te pushtuar melankolin dhe te arrish gezimin me te madhe nga aktivitetet ditore tua.

 1. Ekspzohu drites dhe drites se diellit.
  Mungesa e ekspozimit ndaj drites se diellit eshte pergjegjese per sekretimin e hormonit melatonin, i cili nxit nje qejf te pashpirte dhe gjendje lethargjike.Melatonin prodhohet vetem ne erresire. E ule temeperaturen e trupit dhe te ben te ndjehesh i lodhur. Nese gjithnje je i mbyllur ne dhome me perde te mbylluara do te jet e veshtire per ty te ndalosh veten te mos rrish ne shtrate.Kjo eshte arsyeja se pse shume njerez vuajne nga depresioni shume me shume ne dimer se sa ne stinet tjera. Eshte pershkake se netet jane me te gjata.Nese nuk ia del te dalesh jashte ne drite te diellit ju mundeni qe ta ndriqoni dhomen me drita me te ndritshme. Ha dreke jashte zyres. Ece shpeshe ne vend se te vozitesh ne distanca te shkurta.
 2. Bej Dicka. Inspirohu.
  Ju keni gjasa me shume te kaloni cfardo ndenje te depresionit nese jeni shume i nxene per ta verejtuar ate. Jeto nje jete te plote me aktivitete inspiruese.Bej gjerat qe i done. Nese je shkurt nga parate ju mund te merreni me gjera tjera te thjeshta sikur ecje apo vrapim ne ndonje park apo vend te bukur, merresn me ndonje sport, lexo ndonje liber, apo merru me nje aktivetet per te cilin ke pasion dhe deshiron ta besh.Cakto nje qellim – nje qellim demethenes ne jeten tuaj. Sado e veshtire apo dekurajuese jeta mund te jete qendro i palekundur dhe ke besim te pashkundur se je ne gjendje te besh cfardo qe deshiron. Se pse mundesh (Yes, you can). Me ket lloj qendrimi pozitive ju do te arrini disponim per te larguar depresionin.
 3. Merr Pushim dhe Pusho.
  Seriozisht e kam.
  Degjo muzik qetesuese, ka me bollek e mos degjo ato qe te bejne ti presesh venat. Futu ne vaske te ngrohte – eshte shume e mire. Kerko nje shoke apo shoqe qe te te bej masazh. Merr pushim nga ngaresa e puneve qe ke dhe kalo nje dite duke u sorrollatur. Me fjale te tjera, knaqu e bon cka te don zemra.
 4. Ha mire dhe qendro i shendetshem.
  Shmangju ushqimeve me shume sheqer, kafeine dhe alkool. Sheqeri dhe kafeina mund te te japin nje moment te shkurte te energjise, por me vone te sjellin tension, ankth dhe probleme tjera te brendshme. Alkooli eshte depresues. Shume njerez pine alkool per ti “harruar problemet.” Keshtu ata veq po e keqesojne gjendjen ne proces.Aktiviteti i rregullt fizik eshte nje shkundes vital i depresionit pershkake se lejon qe trupi juaj te prodhoje me shume endorphins se sa qe prodhon zakonisht pa aktivet fizike. Endorphins nganjeher ndryshe quhen “kemikalet e gezimit” pershkake te proporcioneve te tyre stres-zvogluse dhe stimuluese te gezimit.
 5. Bej Nje Jete Sociale.
  Rrethi i shokeve tu jane per te te dhen perkrahje morale. Te kalosh kohe dhe merresh me aktivitete te dobishme se bashku me ta mund te te dhuroj nje ndjen shume te knaqshme. Asgje nuk eshte me mire se te kesh perkrahje te forte nga shoket/shoqet.Kurr mos e nenvlerso fuqine e prekjes. A nuk ndjehemi mire kur dikush nga rreh shpinen dhe na jep fjale kurajoe gjate koheve me te veshtira dhe te liga? Perqafo dike sote.Hyr ne gjera intime. Krijo lidhje te aferta me familjen dhe shoket. Dashuria dhe kujdesi i shprehur nga te tjeret mund te ngrit sistemin imunitar tej mase dhe te te ndihmoj te zbrapses semundjet. Me e mira e te gjithave eshte se do te jetoni nje jete me te sigurt dhe te lumtur.

Tjeter her kur te goditesh nga ato kujtimet qe te bejn te depresionuar mos harro se per gjithcka qelesi i zgjidhjes se nje problemi gjindet brenda teje. Ju mundeni te zgjedhni se si deshironi te ndjeheni dhe me disa ndryshime ne jeten tuaj ju ndryshoni gjithcka rreth vetes dhe depresioni behet pune e shkuar e harruar. /sherohu/