A do të trashëgojë vajza e Bill Gates pasurinë e tij?

Bill Gates ka një pasuri prej më shumë se 100 miliardë dollarë nga bizneset e tij të shumta, shumë prej të cilave rrjedhin nga bashkëthemelimi i tij i Microsoft. Një pjesë e këtyre parave do t’i shkojë Jennifer, vajzës së manjatit nga martesa me Melindën, e cila do të trashëgojë një pjesë të vogël të asaj pasurie.

Jennifer Gates është 26 vjeç dhe, tashmë është e martuar dhe po studion për mjekësi në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai. Ndryshe nga babai i saj, i cili ka dhënë këshilla të dyshimta mjekësore gjatë gjithë viteve, ndërsa përfitonte drejtpërdrejt financiarisht prej tyre, vajza e tij duket se është në rrugën e saj për t’u bërë një ekspert mjekësore.

Dasma e saj u zhvillua në tetor 2021 me Nayel Nassar, një kalorës i njohur me origjinë egjiptiane, me të cilin ndan një pasion për hipizmin. Nassar dhe Gates i përkasin ekipit të Paris Panthers, i cili është i specializuar në kërcime me shfaqje dhe u themelua nga vajza e Bill Gates. Një nga arritjet e saj më të fundit ishte një përfundim në vendin e nëntë në Ligën e Kampionëve Global 2019.

Ajo së fundmi bleu një apartament në lagjen Tribeca të Nju-Jorkut për 51 milionë dollarë. Është interesante se pronari i mëparshëm i pronës nuk ishte askush tjetër veçse Leëis Hamilton, shtatë herë kampion i Formula 1 dhe pilot aktual i Mercedes. Ka një sipërfaqe prej 800 metrash katrorë, ka gjashtë dhoma gjumi, gjashtë tualete, dy dhoma pluhuri, një pishinë, një oxhak me gaz dhe dy vende parkimi.

Para se të fokusohej në mjekësi, Jennifer Gates u diplomua në vitin 2018 me një diplomë në biologji njerëzore nga Universiteti Stanford. Në vitin 2021, përmes Instagramit, ajo rrëfeu se prindërit e saj Bill dhe Melinda Gates i kishin ndezur interesin e saj në fushën e mjekësisë. Në të njëjtën kohë, ajo ndan pasionin e saj për kuajt, të cilët i ka hipur që kur ishte vetëm gjashtë vjeç.

Duke qenë se babai i saj ka deklaruar në shumë raste se ai synon të dhurojë pjesën më të madhe të pasurisë së tij gjatë jetës së tij, një veprim i bërë zakonisht nga miliarderët nën maskën e bamirësisë për të shmangur taksat, Jennifer do të trashëgojë një pjesë të vogël të 106 miliardë dollarëve që Bill Gates ka në llogaritë e tij.