Avionët britanikë bombardojnë ISIS-in

Avionët luftarakë britanikë kanë nisur bombardimet kundër terroristëve të Shtetit Islamik në Siri. Katër avionë të Forcave Ajrore Tornado GR4 janë nisur nga baza e Akrotiris në Qipro drejt Sirisë.

Mediat britanike raportuan se dy avionët ishin rikthyer në bazë disa orë më pas dhe atyre iu mungonin bombat, duke lënë të kuptohet se është tentuar të goditen objektivat e ISIS, ashtu siç është konfirmuar më pas edhe nga Ministria e Mbrojtjes.

Forcat Ajrore janë duke u përgatitur prej muajsh për operacionet kundër ISIS në Siri, ndryshe nuk shpjegohet edhe ndërmarrja e sulmeve vetëm 57 minuta pasi Parlamenti britanik u deklarua “pro” sulmeve.

Presidenti amerikan, Barack Obama ka përshëndetur votimin e Parlamentit duke e quajtur Britaninë si aleatin e saj më të ngushtë në luftën ndaj ISIS.

Ministria e Mbrojtjes pritet që në orët në vazhdim të dalë me një deklaratë për të dhënë më shumë detaje për sulmet e para./ Top Channel/