Barcelona thellon edhe më shumë rekordin e penalltive

Barcelona është skuadra që ka fituar më së shumti penallti këtë edicion në La Liga.

Barcelona ka fituar tre penallti në pjesën e dytë në ndeshjen e mbrëmshme kundër Sportin Gijonit, të cilat u konkretizuan në gola.

Dy prej tyre i shënoi Luis Suarez dhe një tjetër Neymar.

Me këto tre penallti, Barcelona ngritët në kuotën e 19 penalltive të fituar vetëm këtë edicion në La La Liga, rekord në histori të Spanjës.

Më herët 16 penallti kishte fituar Betis në edicionin 1986’87, por tashmë rekordin e mban Barcelona, i cili mund të thellohet edhe më shumë, kur kanë mbetur edhe tre ndeshje deri në fund.