Çka është egzema, çfarë e shkakton dhe si shërohet ?

Ezema eshte nje term qe i vihet shume llojeve te irritimit te lekures, ose sic njihet ne gjuhen mjekesore dermatitits. Lloji me i zakonshem i egzemes eshte atopic dermatitits, por jane edhe shume lloje te tjere.

Egzema mund te shfaqet te njerez te moshave te ndryshme megjithate eshte tipike tek bebet e vogla. Egzema sherohet perfundimisht rreth moshes 3-vjecare ne pjesen me te madhe te femijeve. Ne rastet e tjera ajo rishfaqet ne faza te ndryshme te jetes. Njerezit me egzema kane histori ne familje me kete semundje ose histori familjare me alergji te ndryshme. Mendohet qe 20% e femijeve dhe 2% e te rriturve kane egzema.

Çfare e shkakton Egzemen?

Mjeket nuk e dine shkakun e sakte te egzemes, mendohet te jete nje crregullim i sistemit imunitar. Disa forma te egzemes mund te nisin nga ngacmime te substancave qe bien ne kontakt me lekuren si psh , sapuni, kozmetiket, rrobat, detergjentet, bizhuterite, ose djersa. Alergjenet e ambjentit (te njejtet faktore qe shkaktojne alergjite) mund te nxisin egzemen. Gjithashtu ndryshimet ne temperature , ne lageshti apo edhe stresi tek disa njeres krijon egzeme.

Cilat jane simptomat e Egzemes?

Zakonisht egzema shkakton nje lekure te thate, te skuqur qe krruhet apo djeg. Pamja e egzemes ndryshon nga nje person tek nje tjeter dhe varet edhe nga lloji i egzemes. Krruarje e madhe eshte shenja e pare e egzemes. Ndonjehere egzema rezulton ne plage (te thata apo qe rrjedhin) por, egzema mund te rezultoje edhe ne lekure te thate qe thermohet. Krruarjet e vazhdueshme mund te shkaktojne nje lekure te trashe dhe me kallo.

Cdo pjese e etrupit mund te jete e prekur nga egzema, tek femijet dhe te rriturit egzema zakonisht shfaqet ne fytyre, qafe dhe brenda brylit, gjurit dhe kycit te kembes. Tek bebet, egzema eshte tipike ne balle, faqe , krahe , kembe, koke, dhe qafe.

Egzema ndonjehere shfaqet thjesht si reaksion me simptoma qe zgjasin vetem disa ore apo disa dite, sidoqofte ne qofte se simptomat zgjasin per nje periudhe me te gjate quhet chronic dermatitis.

Cilat jane llojet e Egzemes?

Atopic dermatitis
Atopic dermatitis eshte lloji me i zakonshem i egzemes, semundje kronike e lekures, me krruaje dhe skuqje. Mendohet te shkaktohet nga mosfunksionimi i rregullt i sistemit imunitar te trupit. Kjo semundje shfaqet dhe largohet vete m ne vartesi te ngacmuesve dhe shkaqeve e saj. Prek rreth 105 te te rriturve dhe 3% te bebeve. Kjo semundje eshte e trashegueshme dhe shpeshhere shoqerohet me ata persona qe kane histori semundje nga alergjite ne familje.

Egzem Kontakti
Egzem Kontakti (contact dermatitis) eshte vetem ne pjeset ku trupi bie ne kontakt me substancat qe e shkaktojne kete irritm. Personi qe ka kete lloj egzeme ka zkuqje tek keto pjese te trupit, krruaje apo djegje te lekures dhe shkaktohet nga ndonje lloj acidi, detergjenti, apo ndonje kimikat tjeter, si psh parfumet. Ndodh qe edhe bizhuterite apo rrobat te shkaktojne kete irritim. Perseri njerezit qe kane alergji kane me shume rrezik per te patur egzeme. Egzema mund te ndodhe edhe nga kontakti me bime te ndryshme.

Egzema Seboreike
Egzema Seboreike (seborrheic dermatitis) Eshte skuqja irritimi e lekures qe nuk i dihet shkaku. Shenjat jane lekure e verdhe, me yndyre, me luspa qe paraqitet ne koke, fytyre, dhe ne raste te rralla ne pjese te tjera te trupit. Zbokthi tek bebet jane nje shembull i saj. Gjithashtu ky lloj egzeme eshte e zakonshme tek rrudhat e faqeve apo te hundes. Egzema seboreike normalisht nuk ka kruarrje dhe eshte e trashegueshme. Stresi emocional, lekura e yndyrshme, moslarja e shpeshte, dhe kushtet atmosferike shtojne rreziqet per te shfaqur kete egzeme. Personat me AIDS kane zakonisht kete lloj problemi ne lekure.

Nummular eczema
Nummular eczema (nummular dermatitis) karakterizohet me pulla lekure te irrituar sa nje monedhe e cila zakonisht shfaqet ne krahe, shpine, prapanice, dhe pjeset e poshte te kembeve, mund te jene me kore, luspa dhe krruhen shume. Kjo forme nuk eshte shume e zakonshme dhe shfaqet kryesisht tek meshkujt e vjeter ne moshe dhe eshte nje semundje kronike.

Neurodermatitis
Neurodermatitis eshte nje irritim kronik i lekures i cili shkaktohet nje cikel i krrurjes-ngacmimit qe nis me nje ngacmim ne nje vend te caktuar si psh nje pickim insekti qe behet shume i irrituar kur krruhet. Femrat jane me te ndikuara nga neurodermatitis se meshkujt dhe kjo semundje eshte me e zakonshme tek moshat 20-50. kjo forme e egzemes rezulton nje pulla me lekure si me luspa ne pjeset e infektuara dhe me kohe lekura trashet dhe behet si me kallo.

Stasis dermatitis
Stasis dermatitis eshte nje irritim i lekures qe ndodh ne kembe dhe eshte i lidhur me probleme me qarkullimin e gjakut, ose insuficence venore qe ndodh kur ka defekt njera prej valvulave te venave. Zakonisht shfaqet tek moshat e rritura e te vjetra dhe 7% te popullsise mbi 50 vjec vuan nga kjo gje.

Simptomat jane krruarje dhe nje ndryshim i ngjyres ne kafe/te kuqe nje njeren ose tek te dyja kembet. Ne qofte se semundja avancon , rezulton ne plage, dhe ulçera tek pjeset e ndikuara.

Dishidrotic Egzema
Dishidrotic Egzema (dyshidrotic dermatitis)eshte nje irritim i shuplakave te duarve dhe shputave te kembeve dhe karakterizohet me plage te mbushura me leng te tejdukshem qe djegin dhe krruhen. Shkaku i saj nuk dihet por kjo forme shfaqet gjate pranveres dhe veres ne klimat e ngrohta. Nodh tek te dyja sekset dhe tek te gjitha moshat.

Si kurohet Egzema?
Qellimi i kurimit te egzemes eshte te ndaloje krruarjet, skuqjen dhe kesesimin e situates. Kurimi mund te perfshije mjekim si dhe ndyshimin e menyres se jeteses dhe varet nga mosha, shendeti i individit ne pergjithesi, si dhe lloji dhe gjendja e semundjes.

Mbajtja e lekures me hidrim te mjaftueshem me amene e kremrave me perberje te pakte uji dhe perberje te larte vaji) si dhe evitimi i mbilarjes se lekures eshte nje hap i rendesishem ne kurim. Ndryshimi i menyres se jeteses per te evituar shkaket qe nxisin egzemen rekomandohen gjithashtu.

Kremerat Corticosteroide rekomandohen shpeshjere per te ulur nivelin e irritimit te lekures. Ne rastet e krruarjeve ekstreme antihistamine mund te rekomandohet per  tu marre nga goja. /ikub/