“Dështuam me Shqipërinë, sot mund të humbnim vetëm nderin”! Trajneri i Moldavisë: Nuk e mendoi askush që e pa në TV dhe stadium se përmbysëm Poloninë

Moldavia bëri surprizën e mbrëmjes së sotme. Kjo Kombëtare arriti që të përmbyste Poloninë nga shifrat 0-2 në 3-2. Menjëherë pas ndeshjes, trajneri i moldavëve, Sergiu Kleshchenko, ka folur në konferencën për shtyp.

“Bëmë një bisedë të shkurtër në pushimin mes pjesëve, i pyeta lojtarët se çfarë kemi për të humbur përveç nderit tonë? Nuk kishte asgjë për të humbur përveç nderit, ndaj u thashë të shkonin pak më lart në sulm dhe të bënin më shumë presion në gjysmën e fushës kundërshtare. Ne kemi treguar disa ndërveprime në këtë aspekt të lojës. Djemtë besuan në veten e tyre, kështu që është mirë që ia dolën.

Unë mendoj se kjo është arsyeja pse ne e duam futbollin, është e paparashikueshme. Jam i sigurt se asnjë person i vetëm në stadium apo duke parë TV nuk besonte se diçka mund të ndryshonte në fushë. Edhe unë kisha dyshimet e mia, por e kuptova se kishte punë për të bërë. Siç thashë, nuk kishim asgjë për të humbur veçse nderit. Ne e merituam të fitonim duke qenë shumë më të guximshëm në pjesën e dytë.

Nuk mund të luajmë futboll sulmues dhe të hapur ndaj kundërshtarëve të fortë si Polonia apo Republika Çeke. Dështime ka, siç ishte edhe me kombëtaren shqiptare, por kjo flet vetëm për gjendjen e brendshme të lojtarëve. Sot, në pjesën e dytë, motivimi u largua dhe kjo na solli sukses”, tha trajneri i Moldavisë. /Sport Ekspres/