Ekspertët: E panevojshme thirrja për t`iu shmangur vendeve të frekuentuara

Të panevojshme e kanë quajtur ekspertët e sigurisë thirrjen që Policia e Kosovës u ka bërë qytetarëve për kujdes të shtuar nga rreziku i sulmeve të mundshme terroriste.

Sipas tyre, nuk ka rritje të shkallës së rrezikshmërisë në Kosovë, shkruan sot Koha Ditore.

Kurse partitë opozitare e kanë akuzuar Qeverinë se këtë po e bëjnë me qëllim për të nxitur panik te opinioni para manifestimit dhe protestës së thirrur për të shtunën, më 28 nëntor.

Qeveria e Kosovës të hënën gjatë mbledhjes me dyer të mbyllura të Këshillit të Sigurisë së Kosovës ka kërkuar nga organet e sigurisë shtimin e masave të sigurisë si përgatitje për mbrojtje nga kërcënimi apo sulmet eventuale terroriste. Krahas kësaj, policia u ka kërkuar qytetarëve që t`u shmangen vendeve të frekuentuara, si: koncertet, ndeshjet sportive, stacionet e autobusëve, qendrat tregtare e të tjera. / Telegrafi