Fyerjet 27 karatëshe mes Andis Harasanit dhe Berat Buzhalës

Një fjali e Berat Buzhalës mbrëmjen e djeshme në emisionin Opinion, duket se është bërë shkas për fyerje dhe akuza mes gazetarit kosovar dhe ish-deputetit socialist Andis Harasani.

“Tifozët janë një turmë pa logjikë”. Kështu është shprehur Berat Buzhala, ndërsa Harasani i është përgjigjur në Fb me fjalinë: “Berat Buzhala, je një idiot 27-karatësh”.

 Buzhala i është përgjigjur Harasanit, po nëpërmje Facebook-ut, duke e quajtur hajdut 27 karatësh:  “Andis, je nje hajdut 27 karatsh”.

“Ish- ministri i Energjetikes se Shqiperise, Andis Harasani, e paska bere nje postim lidhur me paraqitjen time ne emisionin e mbremshem ne Opinion. Postimi i tij qenka fjalepak, por ofendues.

Andis, per here te pare per ty kam degjuar kur shkruanin mediat se kur ishe ne poziten e ministrit ke qene hajdut 27 karatsh. Pyetja ime per ty eshte kjo: A eshte e veshtire te jesh edhe hajn edhe patriot? Streha e fundit e horrave, sigurisht e di se kush eshte?  Andis, ti je pjese e nje subjekti politik, ose se paku ke qene, lideri historik i te ciles e quante Beogradin si Kryeqytetin e Kosoves. Tash e shoh qe gjerat kane evoluar dhe nuk na akuzoni me qe po sillemi keq me Milloshevicin, perderisa i kemi te gjitha te mirat, si bie fjale: veture, shtepi etj.

Tash po kerkoni dicka tjeter: nenshtrim ndaj arrogances suaj. Harroje”, shkruan Buzhala.

Pas këtij statusi, Harasani ka shkruar sërish.

“Berat Buzhala. Te falenderoj qe me je pergjigjur. Ne rradhe te pare je gabim. Skam qene kurre minister. Sa per ate qe ke degjuar se jam hajdut, eshte e drejta juaj dhe une e respektoj!

Une per ju kam degjuar shume gjera te tjera, por ndryshe nga ju Berat une nuk komentoj per ato qe degjoj nga te trete. Une komentoj vetem per gjera qe degjoj me veshet e mi nga goja e personit per te cilin flas. Te kerkoj ndjese qe rashe ne nivelin tend dhe te fyeva duke vene shenje barazimi! Sa per patriotizmin nuk tregohet as me fjale dhe as duke fyer.

Duke respektuar cka mendon ti per mua, dhe duke mirekuptuar qe je mesuar te te kerkojne se cte besh e si te sillesh, me lejo miku im qe duke uruar te kesh jo vetem ti, por cdo familje ne Kosove e Shqiperi 10 here me shume se sa ka, do vleresoja te mos fyesh tifozet ne stadium. Shpesh kam qene pjese e tyre. Sa per nenshtrim ndaj te tjereve ajo kohe ka vdekur njehere e mire jo vetem per ne te dy”, shkruan Harasani.