Kaos gjatë një koncerti në New York, 1 i vdekur dhe 9 të plagosur si pasojë e shtypjes së turmës

Një person humbi jetën dhe 9 të tjerë u plagosën nga rrëmuja e krijuar në koncertin ku performuan këngëtarët GloRilla dhe Finesse2tymes në Rochester të Nju Jorkut në SHBA.

“Ka disa raporte se të shtënat me armë zjarri shkaktuan panik në turmë,” tha shefi i Departamentit të Policisë në Rochester, David Smith, duke deklaruar se shkaku i rrëmujës nuk dihet ende.

Duke thënë se policia nuk mund të gjente asnjë provë për të mbështetur pretendimet në lidhje me të shtënat me armë, Smith tha:

“Ne nuk kemi asnjë provë që ka pasur të shtëna në vendngjarje, se dikush është qëlluar ose therur me thikë.”

David Smith, i cili deklaroi se brenda ndërtesës u identifikuan tre gra të plagosura rëndë, njoftoi se njëra prej tyre vdiq në spital. Smith deklaroi se gjendja e dy grave të tjera është kritike dhe se 7 persona janë shtruar në spital me lëndime, por jashtë rrezikut për jetën. Hetimet për ngjarjen vazhdojnë.