Lojtari i AEK provokoi tifozët e Dinamos së Zagrebit në Maksimir, të gjithë e kuptuan se çfarë kishte bërë kur kishin dalë nga stadiumi

Në ndeshjen e parë të raundit të tretë të Champions League, AEK mundi Dinamo Zagreb në Maksimir pas një përmbysje në 1-2. Takimi në kryeqytetin kroat ishte i një rëndësie të madhe për të dyja skuadrat dhe grekët ishin veçanërisht të motivuar për shkak të trazirave të tifozëve javën e kaluar.

Klubi grek kishte njoftuar tashmë se do ta luante ndeshjen për tifozin e ndjerë 29-vjeçar Michalis Katsouris dhe kështu ndodhi. Edhe pse e gjithë ndeshja ishte relativisht e qetë dhe nuk pati shumë përplasje, vetëm në fund u pa provokimi i vërtetë dhe atë nga klubi grek.

Ndërsa golashënuesi Galanopouloas Petros Mandalos ngriti shiritin e zi në ajër, Petros Mandalos shkoi një hap më tej dhe formoi shkronjën M me gishta për nder të të ndjerit Michalis Katsouris. Askush në ndeshje nuk e vuri re këtë formë provokimi drejtuar tifozëve të Dinamos, por ishte i dukshëm vetëm në fotot e festës që u publikuan më vonë. /Elio Hajdari-Sport Ekspres/