Milaim Zeka: Në lojën tonë të fëlliqtë ka edhe ndërkombëtarë!

Gazetari, Milaim Zeka ka reagur ndaj zhvillimeve të sotme.

Zeka ka thënë se kjo gjendje nuk po bëhet as për qytetarët, as për “Zajednicën”. Ai pohon se kjo që po ndodhë është ngase ndërkombëtarët po duan që të fillojë Gjykata Speciale. Andaj, sipas tij, disa prej tyre janë të përfshirë në këtë “lojë të fëlliqur”.

Lexoni postimin e plotë të tij:

Ne lojen tone te felliqte, ka edhe nderkombetar

‘’Kjo loje tragjikokomike, qe po luhet qe disa muaj, ne Parlamentin e Kosoves, dihet se nuk eshte duke u bere as per interesat e qytetareve, as per kufirin me Malin e Zi, as kunder Zajednices, as kunder varferise, as kunder korrupcionit, as kunder procesit te privatizimit, qe u shit gjithe pasuria e Kosoves per asgje, as kunder degradimit total te sistemit te drejtesise, as kunder plackitjes qe u behet mergimtareve, as kunder hyrjes ne Kosove te mijera artikujve, pa asnje kontroll paraprak, po krejte kjo po behet, ngase jane javet e fundit qe Bashkesia Nderkombetare, po don ta funksionalizoj, fillimin e Gjykates Speciale.

Ata qe dhane urdher te shkaktohen trazirat e vitit 2004, pasojat e te cilave po i vuajme edhe sot, te njejtit akter, jane duke i shkaktuar edhe trazirat disa mujore ne Parlament dhe ne rruge. Ne mesin e ketyre njerezve, ka plote te atille qe vertete jane te sinqert, edhe vertete dalin aty per qellimet me te mira.

Dihet qe edhe lopa qe eshte lope, ne parim eshte kunder Zajednices. Dihete qe edhe lopa qe eshte lope, ne parim eshte per bashkimin e Presheves, Medvegjes dhe Bujanovcit me Kosove. Dihete qe edhe lopa qe eshte lope, gjithmone ne parim, eshte per bashkim me Shqiperine, e trojet shqiptare ne Maqedoni e Mal te Zi.

Po ama, edhe lopa qe eshte lope, bashke me gomarin e Qazim kovaqit te fshatit Murge, e din se ne as nje pordhe nuk jemi te zot me ba pa perkrahjene Bashkimit Evropian dhe te Shteteve te Bashkuara te Amerikes.

Mirepo, ne opinionin e vockel te Kosoves, i cili nuk i kalon permasat e nje mahalle te Ëashingtonit, Londres, Parisit, apo Berlinit, po qarkullon nje thashethem, ku po flitet, se gjoja jane vendet perendimore, ato te cilat “po na thojne me ba lluge, ngase vetem ne situata te tilla po na perfitojka Kosova”. Keto thashetheme, jam i sigurt, shume i sigurt, qe i dijne edhe qarqet nderkombetare.

Per hire te nje investimi kolosal qe keto vende kane bere ne krijimin e shtetit te Kosoves, per hire te ardhmerise se ketij populli, per hire te mosballafaqimit me vale refugjatesh, te dalin dhe te flasin haptazi dhe pa asnje diplomaci. Te marrin mesim nga fjalori i ambasadorit amerikan ne Tirane, i cili doli edhe ju tregoj politikaneve atje, se keshtu nuk shkon me.

Na duhet edhe ketu gjuha direkte e ambasadave te huaja, pasiqe e di fare mire, se dikush po flet ndryshe me poziten e krejte ndryshe me opoziten.

Thjeshte, duhet me dale dikush e me jav tredhe koqet ketyre injoranteve e banditave politik, te cilet jane bere milioner pa punu asnje dite, ndersa tani na shiten si perfaqesues te popullit, e madje edhe patriot.

A mundet me qene hajni patriot? Hajni eshte vetem hajn. Hajni ska as ndere, as burreri, as patriotizem, as kurgja hiq. Nje nderhyrje nderkombetare eshte mase e domosdoshme, per ta shpetuar ardhmerine e Kosoves.’’ .