Në serialin e Netflix i ndryshuan emrin për arsye sigurie, historia e “arkitektit” të luftës kundër drogës që mori miliona dollarë nga El Chapo

Genaro Garcia Luna
Genaro Garcia Luna në gjyq
Në serialin e Netflix, El Chapo takohet me personazhin e përshtatur pas Luna-s
Conrado Sol (m) dhe Garcia Luna (d)
El Chapo, i dënuar me burg përjetë në SHBA

Ish-ministri i Sigurisë në Meksikë, Genaro Garcia Luna, u dënua në SHBA për trafik të lëndëve narkotike, duke u bërë zyrtari më i lartë meksikan që dënohej për një vepër penale të tillë. I konsideruar si “arkitekti” i luftës kundër drogës në Meksikë, Luna ishte një ndër aleatët kryesorë të Presidentit Felipe Calderón, njeriu që ndërmori nismën për të shkatërruar kartelet e drogës pas presionit të SHBA. Pas shpalljes fajtor ai rrezikon të dënohet me të paktën 20 vite burg dhe maksimalisht me burgim të përjetshëm. Vendimi përfundimtar do të jepet më 27 qershor.

54-vjeçari Garcia Luna është një prej zyrtarëve më të lartë meksikanë të akuzuar dhe të dënuar për trafik droge. Ai i ngjiti shpejt shkallët e karrierës dhe u bë një nga njerëzit më të fuqishëm në Meksikë. Përveç postit të ministrit nga viti 2006 deri në 2012-n, ai mbajti edhe postin e kreut të Agjencisë Federale të Hetimeve në Meksikë në periudhën 2001-2005.

Pas vendimit të gjykatës amerikane, Jesus Ramirez, zëdhënësi i Presidentit meksikan në detyrë, Andres Manuel Lopez Obrador, tha përmes një postimi në Twitter. “U bë drejtësi për njeriun e besuar të Calderon. Krimet kundër njerëzve tanë nuk do të harrohen kurrë”.

Ndërsa vetë ish-presidenti Calderon shprehu tronditje të thellë dhe tha se nuk kishte dijeni për atë që akuzohej të kishte bërë ish-zyrtari i tij i besuar.

Por akuzat ndaj Luna-s në Meksikë datojnë prej disa vitesh. Përfshirja e tij në trafikun e drogës dhe “loja e dyfishtë” me kartelet meksikane ka qenë edhe pjesë e skenarit të serialit të Netflix, “El Chapo”. Aty tregohet historia e një prej bosëve më famëkeq të drogës në botë, Joaquin Guzman. Ndërsa Luna nuk përmendet me emër, por personazhi që është përshtatur pas figurës së tij quhet Conrado Sol (Dielli), ndërkohë që mbiemri i Luna në spanjisht do të thotë “hëna”.

Përgjatë serialit hit, funksionari i lartë shtetëror takohet disa herë me eksponentë të karteleve të drogës dhe merr shuma të mëdha parash prej tyre, diçka që në kohën kur u realizua filmi ishte vetëm një akuzë kundër Luna-s, e cila rezultoi e vërtetë sipas vendimit të gjykatës amerikane.

Vendimi i gjykatës dikton që Luna ka marrë miliona dollarë si ryshfet nga trafikantët e drogës për t’iu dhënë atyre informacione kyçe për shmangien e operacioneve policore, duke qenë se mbante poste të ndryshme shtetërore, më i larti ai i ministër i Sigurisë Publike. Për më tepër, gjatë punës së tij, ai pati marrëdhënie të ngushta me zyrtarët e DEA-s amerikane.

Pas la detyrën shtetërore në Meksikë, Luna u transferua në SHBA, ku edhe u arrestua në vitin 2019. Ai i mohon akuzat dhe avokatët e tij thanë se prokurorët amerikanë i kanë bazuar ato mbi dëshmitë e kriminelëve të rrezikshëm, çka i bën të pabesueshme.

Një ndër dëshmitë kryesore është ajo e vëllait të Ismael Zambada Garcia, partnerit të El Chapos, i cili deklaroi në gjyq se në dy raste i kishte dhënë nga një valixhe me 3 milionë dollarë Luna-s. Zambada vijon të jetë një ndër njerëzit më të kërkuar në botë, ndërsa El CHapo u dënua me burgim të përjetshëm në vitin 2019 dhe po i mbyll ditët në burgun e sigurisë së lartë “Supermax” në Kolorado.