OKB-ja qorton Washingtonin për raportet se kishte përgjuar sekretarin e përgjithshëm

Kombet e Bashkuara kanë ngritur shqetësime me Shtetet e Bashkuara lidhur me raportet se ato përgjonin bisedat private të sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, António Guterres dhe zyrtarëve të tjerë të lartë.

“Ne e kemi bërë të qartë se veprime të tilla janë në kundërshtim me detyrimet e Shteteve të Bashkuara të renditura në Kartën e Kombeve të Bashkuara dhe në konventën për privilegjet dhe imunitetet e Kombeve të Bashkuara”, tha një zëdhënës i OKB-së, Stephane Dujarric, të martën.

Komentet pasuan një numër artikujsh që raportonin se dosjet e zbuluara të Pentagonit duket se tregojnë se Washingtoni po monitoronte nga afër bisedat midis sekretarit të përgjithshëm dhe ndihmësve të tij.

Prestigjozja amerikane “Washington Post” raportoi këtë javë se dokumentet përfshinin pretendime të turpshme se Guterres kishte shprehur zhgënjimin me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, dhe “zemërim” kur planet e tij për të vizituar një rajon të shkatërruar nga lufta të Etiopisë u kundërshtuan.

Kjo pasoi një raport të medias britanike “BBC” javën e kaluar se SHBA-të mendonin se Guterres ishte shumë dashamirës ndaj interesave ruse kur ai ndihmoi ndërmjetësimin e marrëveshjes së drithit në Detin e Zi mes frikës së një krize globale ushqimore. Sipas transmetuesit, një dosje e klasifikuar e Pentagonit tregoi se Guterres preferonte të ruante marrëveshjen edhe nëse kjo nënkuptonte akomodimin e interesave ruse.

Qortimi i nënkuptuar i OKB-së të martën vjen ndërsa Washingtoni përpiqet të përmbajë rrjedhimet më të këqija të inteligjencës amerikane në të paktën një dekadë.

Raportet e klasifikuara ishin pjesë e një grumbulli qindra dokumentesh sekrete të sigurisë kombëtare, të publikuara në platformën e lojrave online, Discord, dhe zbuluan sekrete rreth vendosjeve ushtarake të SHBA-ve, aleatëve dhe Ukrainës, depërtimit të SHBA-ve në rrjetet e inteligjencës dhe ushtarake ruse dhe përgjimin e inteligjencës amerikane për aleatët kryesorë, përfshirë Korenë e Jugut dhe Izraelin.

Jack Teixeira, një 21-vjeçar i gardës kombëtare ajrore u arrestua javën e kaluar me dyshimin për zbulimin e qindra dokumenteve sekrete të mbrojtjes dhe u akuzua sipas Aktit të Spiunazhit. Në përgjigje të rrjedhjeve, Pentagoni ka lëvizur për të forcuar aksesin në informacionin e klasifikuar ndërsa Departamenti i Mbrojtjes shqyrton procedurat e tij të sigurisë.

Sipas “BBC”, një vlerësim i Pentagonit që përshkruan bisedat private midis shefit të OKB-së dhe zëvendësit të tij, përfundoi se “Guterres theksoi përpjekjet e tij për të përmirësuar aftësinë e Rusisë për të eksportuar” dhe se ai do ta bënte këtë, “edhe nëse kjo përfshin entitete ruse të sanksionuara ose individët”.

Qasja e Sekretarit të Përgjithshëm, thuhet në një dokument, po “minon përpjekjet më të gjera për ta mbajtur Moskën përgjegjëse për veprimet e saj në Ukrainë”.

Dokumentet e shikuara nga Post sugjerojnë se Guterres ishte “me të vërtetë i zemëruar” pas një paraqitjeje me Zelensky në mars. Gjatë vizitës, Guterres thuhet se u befasua që zyrtarët ukrainas e fotografuan atë në një prezantim publik të medaljeve për ushtarët me uniformë dhe më vonë ndanë imazhet në një mënyrë që sugjeronte se Guterres kishte përgëzuar personelin ushtarak ukrainas.

Sekretari i Përgjithshëm, i cili në mënyrë të përsëritur ka dënuar pushtimin e Rusisë në Ukrainë si një shkelje të kartës së OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar, “theksoi se ai e bëri një pikë për të mos buzëqeshur gjatë gjithë kohës”, sipas vlerësimit të zbuluar nga SHBA.

SHBA ka një histori të gjatë të përgjimit të liderëve aleatë, duke përfshirë zyrtarë të Kombeve të Bashkuara.

Agjencia e Sigurisë Kombëtare monitoroi bisedat telefonike të dhjetëra liderëve botërorë, përfshirë kancelaren e atëhershme gjermane, Angela Merkel dhe diplomatë të OKB-së, sipas zbulimeve të bëra publike nga sinjalizuesi Edward Snowden.

Dhe në vitin 2003, një memo sekret detajonte një “operacion agresiv vëzhgimi” kundër delegacioneve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së në Nju Jork, si pjesë e një fushate për të fituar mbështetje për të shkuar në luftë kundër Irakut. /albanianpost/