Rastet ditore me COVID në Kinë janë më të lartat që nga fillimi i pandemisë

Rastet e përditshme të Kinës me COVID-19 janë ngjitur në nivelin më të lartë që nga fillimi i pandemisë, treguan të dhënat zyrtare të enjten, pavarësisht se qeveria vazhdon me një qasje të masave që përfshin bllokime rraskapitëse dhe kufizime të udhëtimit.

Numrat janë relativisht të vegjël kur krahasohen me popullsinë e madhe të Kinës prej 1.4 miliardë banorësh dhe numrin e rasteve që shihen në vendet perëndimore në kulmin e pandemisë, shkruan Medical Xpress transmeton Gazeta Shneta.

Por sipas politikës strikte të Pekinit për zero-COVID, edhe shpërthime të vogla mund të mbyllin qytete të tëra dhe të vendosin kontaktet e pacientëve të infektuar në karantinë të rreptë.

Vendi regjistroi 31,454 raste në total, ku prej tyre – 27,517 ishin asimptomatik, ka raportuar Byroja Kombëtare e Shëndetit.

Shtytja e pandërprerë e masave zero-COVID ka shkaktuar lodhje dhe pakënaqësi në mesin e një pjese të popullsisë ndërsa afrohet përvjetori i tretë i pandemisë, duke ndezur protesta sporadike dhe duke goditur produktivitetin në ekonominë e dytë më të madhe në botë.

Kryeqyteti tani kërkon një rezultat negativ të testit PCR brenda 48 orëve për ata që kërkojnë të hyjnë në vende publike si qendrat tregtare, hotelet dhe ndërtesat qeveritare, thanë autoritetet e Pekinit, ndërsa shkollat ​​në të gjithë qytetin janë zhvendosur në klasa online. /Gazeta Shneta/

 

The post Rastet ditore me COVID në Kinë janë më të lartat që nga fillimi i pandemisë appeared first on Gazeta Shneta.

Generated by Feedzy