Rreth 150 persona u vranë në përleshjet e bandave në Haiti

Luftimet brutale të bandave Haitiane në kryeqytetin Port-au-Prince kanë vrarë 150 njerëz, kanë plagosur dhjetëra dhe kanë detyruar mijëra të largohen nga shtëpitë e tyre.

“Numri i të plagosurve të marrë është trefishuar çdo javë që nga mesi i prillit dhe shumica janë diagnostikuar me plagë shumë të rënda me armë zjarri që kërkojnë kujdes kompleks mjekësor. Popullsia e Haitit është jashtëzakonisht e cenueshme”, tha Mumuza Muhindo, kreu i misionit të MSF në Haiti. e përditshmja londineze Guardian.

Mjekët pa Kufij (MSF) thanë të enjten se kishin marrë më shumë se 96 persona me plagë me armë zjarri në qendrat e tyre mjekësore në Port-au-Prince që nga 24 prilli./FrontOnline/

Generated by Feedzy