Sali Berisha u mëshon Kurtit, Haradinajt dhe Limajt: Dilni në mal, mos gjuani bomba në Parlament

Në fjalën e tij në Kuvend ish kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka komentuar edhe ngjarjet e fundit në Kosovë. Deputeti demokrat është shprehur se, Tirana zyrtare nuk duhet të ndërhyjë në punët e Kosovës dhe se qeveria duhet të bashkëpunojë me Prishtinën pa dallime partiake.

Sipas tij, marrëveshjet janë tashmë në Gjykatë Kushtetuese dhe duhet pritur vendimi i saj.

“Kërkoj ndërprerjen e menjëhershme të ndërhyrjes së Tiranës zyrtare
në punët e brendshme të Kosovës. Cilido të jetë në pushtet në Kosovë, ne
në vlerësimin tim më të madh jemi të detyruar të destinuar të
bashkëpunojmë pa asnjë dallim partiak me ta, interesi me çdo fqinj, pa
lerë më pas me Kosovën, mesazhet e njëanshme janë të dënueshme.
Autoritetet e Kosovës asnjëri prej tyre nuk do situatën e krijuar në
vend, kanë firmosur marrëveshje të ndërmjetësuara nga BE dhe SHBA.
Autoritetet i kanë nisur marrëveshjet në Kushtetuese, duke kërkuar
ndërmjetësim ndërkombëtar, nëse duam të japim mend atëherë është shumë
lehtë ti anatemosh, por bën gabim shumë të rëndë, ato kanë bërë
përpjekjet e tyre, ligjin nuk e bllokojnë dot”, tha Berisha.

Në fund, ish kryeministri ngriti një pyetje retorike: “Në cilin parlament të botës hidhen bomba?”, përcjell Albeu.com.

“Nëse mendojmë se mund ta grisim bëjmë zuzarin po atë se grisim dot
fatkeqësia më e madhe e Ballkanit janë klikat zyrtare që nuk zbatojnë
marrëveshjet historike, ne kemi qenë viktimat më të mëdha, por në
tërësi, pavarësia erdhi mbi dokumentin e Ahtisarit, tani ta grisim atë,
jo se grisim atë, sepse bashkë me autoritetet kur ky ishte kryeministri,
unë isha, e tjetri jemi përpjekur të jetësohet pavarësia mbi bazën e
atij dokumenti, nëse ju bërtisni me njëanësi, në cilin kuvend hidhen
bomba dhe gaz, në cilin kuvend behet ashtu, do të bësh guerrilasin, dil
në mal jo në sallë të kuvendit, hajde flasim, duhet të jemi të hapur,
asnjë prej jush s’ka folur, gazi në kuvend është i papranueshëm”, tha
ai.