Si ta braktisni duhanin

Te themi se jeni plotesisht i motivuar dhe me te vertet deshironi qe ta leni duhani njeher e pergjithmon. Si ta leni? Eshte fare e lehte! Behesh jo-duhangji sikur kur mos ta kishe pir me pare. I hudhni cigaret dhe vendosni qe kurr me mos te bleni apo pranoni cigare nga dikush. Tregoju te gjitheve shokeve shumica e te cileve duhet te te perkrahin edhe pse ketu ku jetojme nje shumic tjeter ndoshta edhe te nxisin per ta ndez edhe nje… “hajt more se s’bohet nami”, apo te tymojne fytyres duke dashur te te shtin me ndez edhe ti kshtu prap i kthehesh vesit te vjeter. Por, nese veq e keni marr hapin e pare per ta len duhanin nuk ka kush qe t’iu ndal. Me Vendos dmth me i idhnu me cigare edhe me i than vetvetes se je me i forte se duhani edhe se kush nuk mundet me te shti me ndez.

Duhanpiresit jane ne gjendje te japin ne list pa fund te arsyeve qe smund ta len duhanin. Disa prej tyre thojne se ju jep energji, disa tjere thojne se duket me mire “ma cool”, disa tjere thojne se mund te duken ashtu si duken pershkak te duhanit “ska burrni pa cigare”. Ka edhe prej atyre rasteve qe thojne se ju ka then mjeku per ta pir pershkak se kinse po e largon merzin “gjyshja ime e ndjere ka pas ket rast”… e 1100 arsye tjera vetem e vetem qe mos ta len.

Shumica e njerezve e zbulojne mbasi ta ken len duhanin se nuk kan edhe shume simptome te terheqjes duke u bazu ne at se jan te knaqur qe e kan len duhanin. Disa te tjere behen te irritueshem, nervoz dhe smund te flen naten. Por ata te cilet eshte dashur ta len per arsye shendetsore thojne se jan diagnostifikuar me probleme koronare dhe pershkak te kesaj as qe i ndjejne simptomet e teheqjes.

E kjo fuqishem sygjeron se problemet e terheqjes jan psikologjike e jo fizike. Nese mund t’ia dalesh nje jave apo dy pa duhan ndoshta nuk kishe me ndez me kurre. Deshira per te pire duhan zhduket me zvgolimin e niveleve te karbon monoksidit, nokotines dhe kemikaleve tjera ne mushkerit, trurin dhe organet tjera.

Nese duhet te nderpreni gradualisht, ju duhet te planifikoni qysh me pare. Mbani shenim (i meqmi i shkrun e budalla don mi majt men) per cigaret qe ke pir gjat dites dhe mos e genje vetveten edhe te tjeret se ke pi dy kur ne fakt ke pi nje pako. Nese eshte e nevojshme ble edhe nikotine patch por dije qe nikotina eshte e demshme dhe ndoshta ky patch nuk te jep at knaqsine e cigares qe ke perjetu. Per ata te cilet se din, Patch eshte njefar arni plastikes qe vehet (lepitet) ne krahe.

E sa per efektet e demshme te Duhanit shikoni kete Video

Shpresoj se sado pak me ket post ju kam ndihmu te mendoni prap per ta len.
Ndoshta edhe keni ndonje femi ne shtepi i cili ju dhimbset me shume se vetvetja. Nese per vetveten nuk e leni ateher mos i beni dem ati/asaj duke i ber qef vetes e se paku nese nuk e len ateher mos e pi afer ti/saj.