Si ta detoksifikoni trupin tuaj

Cdo dite ne fusim toksina potenciale ne goje, i fysim me fryme ne mushkeri, dhe i sjellim ne shtepit tona pa e ditur fare se ku do te perfundojne ato apo se sa dem do te shkaktojne kur te arrijne. Ne fakte, nese kishe pas rastin te shikoje ne trupin tuaj me per se afermi ju do te gjeni kemikale te ndryshme, metale te renda, pesticide, pjesore te plastikes dhe nje mori mbetjesh te jetes moderne. Pra koha ka ardhe qe ti luftojme ato. Ne vijim i keni 12 hapa te thjeshte qe te ndihmojne qe te detoksifikosh gjithcka duke filluar nga ushqimi e deri te shputat tua. Te pastrosh jeten tuaj nuk eshte dicka qe ndodhe per nje nate. Por, nese fillon qe sot ju definitifisht do te jeni me i shendetshem ne momentin qe shkoni ne shtrate. Ja se si behet:

 1. Mbrohu Nga Pesticidet
  Eshte e domosdoshme qe ti pastrosh (lash) me uje frutat dhe perimet cdo here qe i sjell ato ne shtepi. Pse? Sipas nje studimi nje sasi e madhe e pesticideve ne ajer, ushqim, apo edhe uje mund te pergadisin terrenin per semundjen e parkinsonit e ndoshta edhe te Alzheimerit per dekadad ne vijim. Siq duket kemikalet ne pesticide – qe mbesin ne siperfaqe te produkteve si frutat dhe perimet – mund te demtojne qelizat energji-prodhuese te trurit. Perveq tjerash egziston edhe nje lidhje pesticide dhe artritit. Mbroj turin tuaj dhe trupin duke i pastruar frutat dhe perimet mire, veqanarisht nese nuk je ka han prodhime organike. Nuk eshte e then te perdoresh detergjent apo gjera tjera per ti pastruar, thjeshte vetem me uje mjaftone.
  Gjithashtu ki parasysh per pesticidet ne oborr dhe kopshtin tuaj, ckadoqe sperkat jashte me gjase do te perfundoje brenda ne shtepi.
 2. Perde te Plastikes
  E keni nuhatur at aromen e vrazhde qe lirohet nga disa prej perdeve te plastikes qe perdoren ne banjo ne tush kabine? Per kete duhesh fajsu polyvinyl chloride (PVC) qe perdoret per ti prodhuar ato – dhe e cila liron kemikale toksike qe mund te te trullosin dhe te bejn te ndihesh i pergjumur vetem me disa frymemarrje. Mundohu te gjesh perde nga pambuku apo poliester te cilat jane me te sigurta dhe me te lehta per tu pastruar.
 3. Kujdes Nga Plumbi
  Edhe pse nga plumbi cdo kush duhet pasur kujdes – se te vret – ketu nuk po flasim per at lloj plumbi por po flasim per plumbin si materie kimike .
  Duke falenderuar perdorimin e gjere te gazit me plumb (benzines me plumb) ne dekadat e fundit, grate te moshes 40 vjeqare e siper kane sasi te medha te plumbit ne eshtrat e tyre, thote Dr. Ellen Silbergeld, nje eksperte e toksikologjise te Shkolles Johns Hopkins Bloomberg. Pse eshte i keq: Ashtu si eshtrat tua me endje absorbojne kalciumin, ato gjithashtu lehte mund te mashtrohet nga plumbi, nje metal me pamje te njejte. Eshtrat me plumb jane te dobeta dhe te cenueshme ne thyrje (thyhen lehte). Dhe meqe eshtrat fillojne te hollohen pas menopauzes, materia toksike mund te lirohet ne rrjedhen e gjakut ku me pase mund te ngrit shtypjen e gjakut dhe ndoshta shpien ne probleme neurologjike dhe te veshkeve.Si te luftosh? Kalciumi, Vitamin D dhe aktiviteti i rregullt fizik, te gjitha keto ngadalsojne hollimin e eshtrave dhe zvoglojne sasin e plumbit qe leviz nga eshtrat ne rrjedhen e gjakut, tothe Silbergeld. Ne menyre qe te mbash large plumbin qe te mos ngjitet ne shtepit uaja, zvoglo sasin e pluhurit ne shtepin tuaj permes pastrimit te shpeshte me lecke te laguar apo permes perdorimit te ndonje fshese elektrike qe nuk lejon daljen e pluhurit nga jashte por i nxe brenda.
 4. Ki Kujdes Aty Poshte
  A kane tamponet nivele te rrezikshme te dioksineve dhe asbestosit? S’eshte e mundur, eshte thjeshte nje mit. Por, mos e injoro toxic shock syndrome sado te vogel por te rrezikshem (dicka qe dhjetra gra kapen (semuren) per cdo vite), nje gjendje potencialisht fatale qe shkaktohet nga bakteriet Staphylococcus dhe Streptococcus. Zvoglo gjasat tuaj duke ndrruar tamponin tuaj cdo kater (4) deri tet (8) ore dhe shmang llojet tejet absorbuese (shpeshe te quajtura “ultra”).

  Toxic Shock Syndrome – eshte nje infeksion akut qe karakterizohet me temperature te larte, puçrra sikur te ishe djegur nga dielli, vjellje, dhe diarre, qe me pas pason me shok (tronditje) ne disa raste te renda, e qe shkaktohet nga nje varge toksin-prodhuese te baktereve te zakonshmeStaphylococcus aureus, qe kryesisht ndodhe tek grate e reja qe menstruojne dhe perdorin tampon vaginal.

  Mbroj vezoret tua perderisa mundesh duke kufizuar ekspozimin tuaj nga kemikaleve (PFC) – shpeshe te vendosura ne mublesen e veshjeve te brendshme dhe shume gjerave tjera sikur rrobat, mobilet dhe ushqimet e paketuara ne konteiner – qe mund te dyfishoj rrezikun e shterpesise (infertility), sipas nje studimi te kryer ne Human Reproduction (Riprodhimin E Njeriut).

 5. Mos Bej Party Shume
  Egzistone nje brenge qe nje kemikal qe gjindet ne shishet e plastikes dhe kontejneret e ushqimeve kane efekte sikur estrogjen dhe paska munden te rrisin rrezikun per kanceri ne gji. Sidoqofte deri me tani nuk ka fakte per ta deshmuar kete. E cka dime deri me tani qe me te vertet ndihmon qe kanceri ne gji te shfaqet eshte: Alkooli! Nje studimi i ri masiv nga Anglia sygjeron se vetem nje pije ne dite lidhet me 11 raste shtes te kancerit ne gji ne 1000 gra, dhe cdo pije me pas rrit rrezikun edhe me tej. Prape se prape rreziku mbetet i vogel – rreziku i juaj i pergjithshem eshte 12%. Sidoqofte nese mendon se alkooli eshte toksine – sepse eshte – ndoshta eshte mire te mendosh dy here para se te behesh tape prape.
 6. Perdor Sapunin Si i Marre
  Eshte joshese te provosh ato veglat apo elisiret (bar çudiberes) qe pretendojne qe juve t’iu ndihmojne te nxjerrni jashte materiet toksike permes poreve te lekures apo gjandrave te djersitjes, por ekspertet thojne se sjane gje veqse humbje kohe. Rri large prej tyre. Nje produkt qe secili person i ndergjegjshem ndaj toksinave duhet te ket eshte? Sapuni! Te shkumosh lekuren tuaj cdo dite (me disa ekstra larje te duarve) te ndihmon te jesh large bakterive prodhuese te toksinave, duke perfshire ketu edhe Staphylococcus aureus rezsitues te methicilines (antibiotike sintetike), qe mund te shkaktoje infeksione te keqia te lekures. Perdore gel me alkool per duar kur nuk gjindet afer sapuni dhe uji.
 7. Sa Me Rrale Perdore Qetesues Dhembjesh
  Melqia juaj eshte nje makine pastruese e materieve toksike, por nuk eshte e persosur. Shume medikamente, duke perfshire ketu edhe ilaçet e zakonshme sikur qetesuesit e dhimbjeve acetaminonphen, mund te demtojne organin. Sipas Fondacionit Amerikan Te Melqise, ju nuk guxoni te merrni me shume se 3 gram te acetaminophen ne dite – ekuivalente e 6 pilulave esktra te forta – per ca dite me radhe. Merr nje doze sa me te vogel qe te duhet per tu ndier me mire.
 8. Mos Luaj Me Zjarr-Penguesit
  Kemikalet flake-penguese te zakonshem ne produkte sfungjeri dhe elektronike, sikur dysheku dhe televizioni, e kan gjetur rrugen e tyre gati ne te gjithe trupat e njerezve. Askush nuk eshte i sigurt nese ky eshte nje problem per njerezit, por studimet shtazore tregojne se keto kemikale, te njohura si polybrominated diphenylether (PBDEs), mund te pengojne ne funksionimin e gjandrave tiroide dhe sistemin imunitare. Per te qene i sigurte, mbulo (harrno) cfardo shkoqje ne jasteket e vjeter te sfungjerit apo dyshekeve (te cilet eshte e mundur te jen trajtuar me retardant) apo blej te reja pasiqe shume kompani po i nxjerrin nga perdorimi dysheket te trajtuar me polybrominated diphenylethers (PBDEs).
 9. Rri Larg Tymit
  E din tymi nga pirja e duhanit e rregullt eshte nje vrases por a mendon se tymi i zakonshem nuk te lendon? S’eshte e vertete. Hulumtuesit te Univerzitetit Te Arizonas kane zbluar se vetem nje cigare e vetme keqeson rrjedhen e gjakut ne zemer. Dhe nje studim Norvegjez tregon se grate qe pine nje deri ne kater cigare ne dite kan trefishuar rrezikun e vdekjes nga semundja e zemres dhe gjithashtu kane pare nje kercim pesfish te rrezikut te vdekjes nga kanceri ne mushkeri.Kercenimi nga tymi i dores se dyte nuk eshte me pak frigues: Veq ekspozimi ndaj tymit te te tjereve vret afer 50.000 njerez te jo-duhangjinjeve ne vite! Ka edhe brenga tjera te reja se tymi i dores se trete (ajo cka mbetet ne foke dhe ne rrobat tua pasi keni qene ne nje dhome te mbushur me tyme) eshte i demshem, veqanarishte tek foshnjet. Fatkeqsishte, ju nuk mund t’i ndalni te tjeret qe te mos pine duhane. Por ju mund t’i ndihmoni trupit tuaj duke ngren shume brokoli dhe lulelaker. Keto perime (duke perfshire ketu edhe laker bruseli, lakeren, dhe lakerishtet) permbajne sulfouraphane dhe perzirje tjera qe jane te lidhura ne zvoglimin e rrezikut nga semundjet. Studimet tregojne se njerzit qe rregullishte hane keto perime gezojne mbrojtje nga kanceri ne mushkeri. Tri deri ne pese servime ne jave bejne punen e tyre. Por, mos i ziej apo fut ne mikrovale pasiqe mund ti shkatrroshe perzierjet qe luftojne materiet toksike.
 10. Fresko Ajerin
  Ato air fresheners (freskuesit e ajerit) me arome te kendshme mund te jene ndotese te shtepis tuaj me kemikale qe mund te irritojne syte tuaj dhe te shkaktojne kokedhembje dhe perzierje (mundime). Pastruesit Aerosol jane po aq fajtore. Ne vend qe te mbulosh aromat e keqia me to, hapi dritaret kur e lejon moti nje gje te tille. Fresko ajerin edhe ne zyren e shtepis tuaj ku pjeseza tejet te vogla nga printeret laserik mund te ikin dhe dalin ne ajer. Dhe gjerlbero shtepin me keto lule Areca Palms, Boston ferns, dhe English Ivy, sepse keto ndihmojne ne pastrimin e ajerit. E kur pastron provo te perdoresh zgjedhje natyrale sikur sode buke dhe uthull. Nuk di si i quajme keto lule ne shqip, shih fotot.
 11. Ha Peshk Te Sigurte
  Metalet e renda mund te jene te renda per zemer. Per shembull, Merkuri, mund te rrit rrezikun e atherosclerosis apo sulmit ne zemer. Per ironi, ne marrin sasin me te madhe te merkurit nga peshku, nje ushqim qe supozohet i shendetshem per zemer per shkake te permbajtjes se larte te yndyres omega-3. Administrata E Ushqimit Dhe Ilaçeve shtyen grate shtatzena apo ato qe kane foshnje qe te shmangin peshqit te pasur me merkure duke perfshire ketu, peshkaqenin, peshkun-shpate, dhe skumbri. Ndoshta eshte me mbare qe gjithashtu te mos kemi nxitim edhe ndaj llojeve me pak te prekur sikur tuna. Nje keshille e tille ne te vertet eshte e kuptueshme per secilin person te rritur, thote Silbergeld. Per te zvogluar merkurin, qendro me merluc, gjuhez dhe salmon, e gjithashtu edhe molusk (guacke) dhe karkalec deti.
 12. Fshij Mbathjet
  Kepucet tuaj mund te luajne role te rendesishem ne detoksifikimin e shtepis tuaj. Pesticide dhe pluhur i kontaminuar me plumb – e mos te permendim ketu edhe polen ngacmues gjate sezones se alergjive – jane te prirur te vendosen ne toke dhe te kapen per mbathje. Te pastrosh mbathjet tuaj ne nje lecke gerryese te kualitetit te larte para se te futesh brenda te ndihmon te mbash materiet toksike large nga pushtimi i hapsires tuaj. Shume mire qe ne shqiptaret e kemi zakon te mos futemi brenda me kepuce. Keshtuqe vazhdoni ti leni kepucet jashte se ia vlene per shendetin tuaj.

Ne fund ju sygjeroj qe gradualisht te filloni te beni ndryshimet per nje jete me te shendetshme dhe kuptohet nese dikush nga ju ka edhe ndonje keshille tjeter ju sygjeroj te shfrytzoni komentet me poshte.

Dicka qe eshte e mire duhet te ndahet, prandaj shperndaj kete post shokeve/shoqeve e te afermeve.Te gjithe kem nevoj per gjera te mira per shendetin tone. /sherohu/