Tavë me bukë të fërguar, proshutë, perime dhe erëza të freskëta

Përbërësit:

▪ 12 filxhanë bukë e prerë në kubikë të vegjël
▪ 1/2 filxhan vaj ulliri
▪ 3 thelpinj hudhër
▪ 1-2 lugë gjelle gjalpë pa kripë
▪ 2 qepë të mëdha
▪ 1 rrënjë selinoje
▪ 3 filxhanë proshutë e prerë hollë
▪ 1/2 filxhan majdanoz i grirë hollë
▪ 2 lugë gjelle sherbelë e freskët e grirë hollë
▪ 2 lugë gjelle trumzë e freskët e grirë hollë
▪ 2 vezë
▪ kripë dhe piper sipas dëshirës
▪ 2 filxhan lëng mishi ose ujë

Mënyra e përgatitjes:

Në një tigan me pak vaj ulliri hidhni kubikët e bukës dhe hudhrën e prerë hollë dhe kaurdisini për pak minuta derisa buka të bëhet e fërguar. telegrafi/