Turqia dërgon trupa tokësore në Irak

Rreth 1.200 ushtarë turq kanë hyrë në rajonin iraken të Mosulit, në afërsi të lokalitetit Bashika.

Lajmin e bën të ditur CNN’i turk, që citon burime pranë shërbimeve të sigurisë në Ankara. Zona në fjalë ndodhet nën kontrollin e ISIS që prej qershorit 2014.

Ndërkohë, kryeministri turk Ahmet Davutoglu, duke ndërhyrë sërish lidhur me çështjen e avionit të rrëzuar rus ka deklaruar:

“Avioni i rrëzuar nga gjuajtësit turq “F-16” nuk ishte identifikuar dhe mund të kishte qenë sirian, ose të na kishte bombarduar”, transmeton Tch.

Shefi i qeverisë së Ankarasë ka theksuar se Turqia nuk do t’i kërkojë falje askujt pse mbrojti kufijtë e saj dhe ka shtuar se autoritetet ruse kishin premtuar vazhdimisht se nuk do të shkelnin hapësirën ajrore turke.